Pomimo, że liczba wypadków w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, a świadomość prawna Polaków rośnie, to mam wrażenie, że dalej są obszary, w których moglibyśmy z korzyścią dla siebie pogłębić swoją wiedzę. Jedną z takich dziedzin jest prawo do odszkodowania za wypadek drogowy.
Raporty statystyczne z ilości wypadków można odnaleźć na stronach Policji: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html. Wynika z nich, że tylko w 2019 roku było ponad 30.000 zgłoszonych wypadków, w których śmierć poniosło prawie 3.000 osób, a rannych zostało przeszło 35.000 osób. Te liczby zatrważają.
Należy się zastanowić, czy wszyscy mamy świadomość przysługujących nam praw w związku z zaistniałym zdarzeniem drogowym? Wydaje się, że niezupełnie. Dlatego dzisiejszym artykułem rozpoczynamy serię wpisów na temat roszczeń, które przysługują poszkodowanym w wypadkach drogowych lub ich najbliższym.
Ubezpieczenie OC, a odszkodowanie za wypadek drogowy
Przeważająca większość osób wie, że mówiąc kolokwialnie każdy pojazd musi posiadać ważną polisę ubezpieczenia OC, aby mógł legalnie poruszać się po polskich drogach. Z czym to się jednak w rzeczywistości wiąże?
Ubezpieczenie OC z jednej strony chroni kierującego pojazdem przed negatywnymi skutkami finansowymi spowodowanego wypadku. To bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszelkie roszczenia poszkodowanego wynikające z wypadku. Odszkodowania są czasami bardzo wysokie, co mogłoby zrujnować finansowo sprawcę wypadku. Z drugiej strony daje pokrzywdzonemu możliwość – w zamyśle – szybkiego i bezproblemowego uzyskania środków potrzebnych do naprawienia szkody. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest podmiotem wypłacalnym, działającym w oparciu o przepisy prawa i wewnętrzne procedury.
Oprócz tradycyjnej kolizji drogowej, za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą:
- przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego
- bezpośrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu mechanicznego,
- podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.
W Polsce przyjęto model ubezpieczenia samochodu, a nie kierowcy. Oznacza to, że ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu.
Prawo do odszkodowania za wypadek drogowy
Prawo do odszkodowania za wypadek drogowy obejmuje z jednej strony szkody materialne. Chodzi głównie o koszty naprawy samochodu, koszty części zamiennych, czy koszty wynajmu samochodu zastępczego na czas naprawy. Mam wrażenie, że o tym wiedzą wszyscy – naturalne jest bowiem, że jeżeli ktoś mi coś zepsuł, to powinien to naprawić. Nie mogę ponosić przecież negatywnych konsekwencji czyjegoś zachowania.
Odszkodowanie to ma w założeniu doprowadzić do odzyskania utraconej w wyniku wypadku wartości uszkodzonej rzeczy (pojazdu, ale także np. odzieży, czy przewożonego towaru).
Z drugiej strony mamy szkodę niematerialną określaną mianem krzywdy.
Krzywda to wszelkie cierpienia fizyczne i psychiczne, które są następstwem wypadku. Oznacza to, że przysługują one gdy dojdzie do śmierci poszkodowanego w wypadku, ale także gdy konsekwencją zdarzenia drogowego będzie uszkodzenie ciała, czy rozstrój zdrowia.
Przykładowo – ilu z Czytających wiedziało, że za często pojawiający się przy uderzeniu w tył samochodu uraz kręgów szyjnych (tzw. whiplash injury) poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie w wysokości ok. 7.000 zł?
Co przy tym ważne najczęściej wystąpienie krzywdy łączyć się będzie z powstaniem szkody. Wszak nawet w przypadku urazu kręgów szyjnych konieczna będzie wizyta w szpitalu, zakup kołnierza, czy skorzystanie z rehabilitacji. Wszystkie tak powstałe koszty również poszkodowany może odzyskać od ubezpieczyciela sprawcy wypadku.
***
Bazując na swoim doświadczeniu prawnicy – adwokaci współtworzący bloga www.maszprawo.edu.pl rozpoczynają serię artykułów dotyczącą kwestii odszkodowania za wypadek na drodze. Wszystkie będzie można znaleźć w sekcji: MASZ PRAWO DO ODSZKODOWANIA.
Jeśli są Państwo w podobnej sytuacji zapraszamy do kontaktu z adwokatem Pawłem Zawartką, adwokatem Michałem Śmiglem lub adwokat Magdaleną Walkiewicz, którzy udzielą profesjonalnej porady i pomogą sprawnie przeprowadzić postępowanie.
W ramach inicjatywy społecznej analizujemy zdarzenia, w których Państwo uczestniczyliście, pod kątem roszczeń przysługujących poszkodowanym.
Z kancelarią adwokacką można skontaktować się telefonicznie pod numerem 790494135 lub za pośrednictwem formularza kontaktowego:
Współtworzący bloga adwokaci reprezentują poszkodowanych w sporach z ubezpieczycielami głównie z terenu południowej Polski – w Krakowie, w Kielcach, w Katowicach i w Rzeszowie. Prawnik obsługujący poszkodowanych w sporach z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Kancelaria do uzyskania odszkodowania. Kancelaria odszkodowawcza.
Kompleksowa obsługa prawna poszkodowanych w wypadkach. Pomoc prawną świadczymy dla pokrzywdzonych m.in. w całym województwie małopolskim: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz. Olkusz, Oświęcim, Chrzanów, Bochnia, Nowy Targ, Gorlice, Zakopane, Skawina, Andrychów, Wadowice, Wieliczka, Dobczyce, Limanowa. Proszowice oraz w całym województwie śląskim: Katowice, Jaworzno, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Rybnik, Gliwice, Bytom, Siemianowice, Będzin, Mysłowice, Chorzów, Tychy. Nasi Prawnicy posiadają odpowiednie doświadczenie, aby świadczyć usługi prawne na wysokim poziomie.