Koronawirus a kredyt frankowy

koronawirus a kredyt frankowy

Kredytobiorcy zastanawiają się jak powinni postąpić w związku z wprowadzonym stanem epidemii koronawirusa. Pojawia się dylemat – koronawirus a kredyt frankowy. Pytanie jest tym bardziej zasadne, że momencie pisania tego artykułu kurs sprzedaży CHF w jednym z kantorów internetowych wynosi 4,33 zł. Widać zatem niepokojącą tendencję utrzymywania się wysokiego kursu.

Wątpliwości w tym zakresie pojawiły się w związku z informacjami medialnymi o zawieszeniu pracy wielu sądów, co wynika wprost z przepisów wprowadzanych ustawy – tzw. tarcz antykryzysowych. Bieżące informacje w tym zakresie publikowane są na stronach internetowych poszczególnych sądów. Przykładowo Sąd Okręgowy w Krakowie informuje o znacznym ograniczeniu pracy: http://www.krakow.so.gov.pl/

Z naszego doświadczenia wynika, że odwołanych zostało bardzo dużo rozpraw w całej Polsce. Rozpatrywane są tylko wybrane sprawy zaliczane do kategorii pilnych. Sami zostaliśmy dosłownie zasypani informacjami o przesunięciu rozpraw naszych Klientów na późniejsze terminy. Nie dziwne zatem, że nowi Klienci zastanawiają się, czy warto teraz inicjować postępowanie sądowe, skoro i tak na jego rozpoznanie trzeba będzie poczekać chwilę dłużej niż zwykle.

Koronawirus a kredyt frankowy

Przede wszystkim musimy podkreślić, że mimo ogłoszenia na terenie RP stanu epidemii w związku z trwającą pandemią koronawirusa, a co za tym idzie – istniejącą stagnacją gospodarczą, a być może i utratą płynności finansowej lub źródła dochodu przez kredytobiorcę, okoliczność ta nie stanowi automatycznej podstawy do zaprzestania dalszego płacenia rat.

Warto również wiedzieć, że związku z wprowadzonym stanem epidemii na terenie kraju wszystkie terminy sądowe uległy zawieszeniu. Zawieszone zostały także terminy przedawnienia (w tym przedawnienia roszczeń kredytobiorców w stosunku do banków). Ustawodawca doszedł bowiem do przekonania, że nikt nie może ponosić negatywnych konsekwencji obecnego stanu.

Sądy jednak w dalszym ciągu funkcjonują, tyle że w ograniczonym zakresie. Wykonywanie obowiązków przeniesione zostało chwilowo z sali sądowej w zacisze gabinetów sądowych. Wydawane są zarządzenia, Sądy piszą uzasadnienia do wydanych wyroków – odrabiają się z zaległości, uzupełniają wiedzę.

Nie jest zatem tak, że nic się w Sądach nie dzieje lub że obecny stan negatywnie wpływa na sprawy kredytobiorców już w toku. Przerwa nie będzie również trwać wiecznie – już obecnie mamy informację, że planowane jest stopniowe rozluźnianie rygorów nałożonych na Sądy najprawdopodobniej od 15 maja.

Czy warto teraz wystąpić z pozwem przeciwko bankowi?

Kredyty frankowe, kredyty w CHF, zarówno jeżeli chodzi o kredyty indeksowane jak i kredyty denominowane są produktami wysoce toksycznymi. Sądy wielokrotnie zwracały uwagę na wadliwość podpisanych umów.

Bazując na swoim doświadczeniu prawnicy – adwokaci współtworzący bloga przygotowali szereg merytorycznych artykułów dotyczących spraw kredytobiorców w sporach z bankami. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki jest dobry czas na wystąpienie z powództwem o kredyt frankowy. Wszystko zależy od sytuacji konkretnego kredytobiorcy. Nie ma jednak wątpliwości, że większość zawartych z umów o kredyt frankowy zawiera uchybienia, które pozwalają kredytobiorcom pozwać bank.

Jeśli są Państwo w podobnej sytuacji zapraszamy do kontaktu z adwokatem Pawłem Zawartką lub adwokatem Michałem Śmiglem, którzy udzielą profesjonalnej porady i pomogą sprawnie przeprowadzić postępowanie. W ramach inicjatywy społecznej nieodpłatnie analizujemy umowy kredytowe pod kątem roszczeń przysługujących kredytobiorcom.

Z kancelarią adwokacką można skontaktować się telefonicznie pod numerem 790494135 lub za pośrednictwem formularza kontaktowego:

    Korzystając z formularza wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych podanych w ww. formularzu oraz w przesłanych przeze siebie dokumentach.

    Administratorami Państwa danych osobowych są Adwokat Michał Śmigiel, Adwokat Paweł Zawartka oraz Adwokat Magdalena Walkiewicz (ul. Mogilska 58/9, 31-546 Kraków). Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawą przetwarzania danych jest Państwa zgoda wyrażana poprzez wysłanie zapytania). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu udzielenia odpowiedzi.

    Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres nie dłuższy niż to konieczne do udzielenia odpowiedzi. Mają Państwo prawo dostępu do tych danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

    Współtworzący bloga adwokaci reprezentują klientów w sporach z bankami z całej Polski. Siedziba kancelarii mieści się w Krakowie, ale obsługujemy Klientów także ze Śląska (z Katowic, z Jaworzna, z Gliwic, z Będzina, czy z Sosnowca) oraz z innych miast w Polsce – z Warszawy, z Gdańska, z Gdyni, z Kielc, z Rzeszowa, czy z Wrocławia. Prowadzimy sprawy frankowe w Warszawie.

    Kontakt kancelarii z Klientem odbywa się w formie elektronicznej, dlatego odległość od siedziby kancelarii nie ma znaczenia i nie wpływa na jakość świadczonych usług. Kancelaria prawna Kraków chf.