Kredytobiorcy zastanawiają się jak powinni postąpić w związku z wprowadzonym stanem epidemii koronawirusa. Pojawia się dylemat – koronawirus a kredyt frankowy. Pytanie jest tym bardziej zasadne, że momencie pisania tego artykułu kurs sprzedaży CHF w jednym z kantorów internetowych wynosi 4,33 zł. Widać zatem niepokojącą tendencję utrzymywania się wysokiego kursu.
Wątpliwości w tym zakresie pojawiły się w związku z informacjami medialnymi o zawieszeniu pracy wielu sądów, co wynika wprost z przepisów wprowadzanych ustawy – tzw. tarcz antykryzysowych. Bieżące informacje w tym zakresie publikowane są na stronach internetowych poszczególnych sądów. Przykładowo Sąd Okręgowy w Krakowie informuje o znacznym ograniczeniu pracy: http://www.krakow.so.gov.pl/
Z naszego doświadczenia wynika, że odwołanych zostało bardzo dużo rozpraw w całej Polsce. Rozpatrywane są tylko wybrane sprawy zaliczane do kategorii pilnych. Sami zostaliśmy dosłownie zasypani informacjami o przesunięciu rozpraw naszych Klientów na późniejsze terminy. Nie dziwne zatem, że nowi Klienci zastanawiają się, czy warto teraz inicjować postępowanie sądowe, skoro i tak na jego rozpoznanie trzeba będzie poczekać chwilę dłużej niż zwykle.
Koronawirus a kredyt frankowy
Przede wszystkim musimy podkreślić, że mimo ogłoszenia na terenie RP stanu epidemii w związku z trwającą pandemią koronawirusa, a co za tym idzie – istniejącą stagnacją gospodarczą, a być może i utratą płynności finansowej lub źródła dochodu przez kredytobiorcę, okoliczność ta nie stanowi automatycznej podstawy do zaprzestania dalszego płacenia rat.
Warto również wiedzieć, że związku z wprowadzonym stanem epidemii na terenie kraju wszystkie terminy sądowe uległy zawieszeniu. Zawieszone zostały także terminy przedawnienia (w tym przedawnienia roszczeń kredytobiorców w stosunku do banków). Ustawodawca doszedł bowiem do przekonania, że nikt nie może ponosić negatywnych konsekwencji obecnego stanu.
Sądy jednak w dalszym ciągu funkcjonują, tyle że w ograniczonym zakresie. Wykonywanie obowiązków przeniesione zostało chwilowo z sali sądowej w zacisze gabinetów sądowych. Wydawane są zarządzenia, Sądy piszą uzasadnienia do wydanych wyroków – odrabiają się z zaległości, uzupełniają wiedzę.
Nie jest zatem tak, że nic się w Sądach nie dzieje lub że obecny stan negatywnie wpływa na sprawy kredytobiorców już w toku. Przerwa nie będzie również trwać wiecznie – już obecnie mamy informację, że planowane jest stopniowe rozluźnianie rygorów nałożonych na Sądy najprawdopodobniej od 15 maja.
Czy warto teraz wystąpić z pozwem przeciwko bankowi?
Kredyty frankowe, kredyty w CHF, zarówno jeżeli chodzi o kredyty indeksowane jak i kredyty denominowane są produktami wysoce toksycznymi. Sądy wielokrotnie zwracały uwagę na wadliwość podpisanych umów.
Bazując na swoim doświadczeniu prawnicy – adwokaci współtworzący bloga przygotowali szereg merytorycznych artykułów dotyczących spraw kredytobiorców w sporach z bankami. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
- Jakie są koszty sprawy frankowej?
- Czego można domagać się w sprawie frankowej?
- Jakie dokumenty do sprawy o kredyt frankowy?
- Wezwanie banku do zapłaty
- Pozew w sprawie o kredyt w CHF
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki jest dobry czas na wystąpienie z powództwem o kredyt frankowy. Wszystko zależy od sytuacji konkretnego kredytobiorcy. Nie ma jednak wątpliwości, że większość zawartych z umów o kredyt frankowy zawiera uchybienia, które pozwalają kredytobiorcom pozwać bank.
Jeśli są Państwo w podobnej sytuacji zapraszamy do kontaktu z adwokatem Pawłem Zawartką lub adwokatem Michałem Śmiglem, którzy udzielą profesjonalnej porady i pomogą sprawnie przeprowadzić postępowanie. W ramach inicjatywy społecznej nieodpłatnie analizujemy umowy kredytowe pod kątem roszczeń przysługujących kredytobiorcom.
Z kancelarią adwokacką można skontaktować się telefonicznie pod numerem 790494135 lub za pośrednictwem formularza kontaktowego:
Współtworzący bloga adwokaci reprezentują klientów w sporach z bankami z całej Polski. Siedziba kancelarii mieści się w Krakowie, ale obsługujemy Klientów także ze Śląska (z Katowic, z Jaworzna, z Gliwic, z Będzina, czy z Sosnowca) oraz z innych miast w Polsce – z Warszawy, z Gdańska, z Gdyni, z Kielc, z Rzeszowa, czy z Wrocławia. Prowadzimy sprawy frankowe w Warszawie.
Kontakt kancelarii z Klientem odbywa się w formie elektronicznej, dlatego odległość od siedziby kancelarii nie ma znaczenia i nie wpływa na jakość świadczonych usług. Kancelaria prawna Kraków chf.