Adwokat alimenty Kraków

adwokat alimenty kraków

W ramach prowadzonych kancelarii adwokackich w Krakowie, adwokat Magdalena Walkiewicz, adwokat Michał Śmigiel oraz adwokat Paweł Zawartka, współtworzący blog www.maszprawo.edu.pl, reprezentują Klientów w sprawach o alimenty.

Jak to ktoś kiedyś powiedział „szczęście sprzyja przygotowanym”. Wykonując swoje obowiązki zawodowe, jako prawnicy, zawsze poświęcamy dużo czasu na przygotowanie się do każdej sprawy. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie.

W obecnie ukształtowanym procesie cywilnym przygotowanie nabiera jeszcze większego znaczenia. Ustawodawca wprowadził pewne ograniczenia, które mają na celu przyspieszenie postępowań, co wiąże się z koniecznością większej dbałości strony postępowania o swoją sprawę.

Zasadą jest bowiem, że wszystkie nasze twierdzenia, wszystkie argumenty i dowody na ich poparcie strona powinna podać w swoim pierwszym piśmie. Kiedyś było tak, że strony mogły pisać pisma bez żadnych ograniczeń i zgłaszać nowe twierdzenia, co wpływało na przedłużanie się postępowań.  Zostało to ukrócone. Sąd może wszystkie nasze późniejsze twierdzenia pominąć. Wiązać się to może nawet z przegraniem sprawy.

Teraz osoba pozywająca o alimenty powinna w pozwie przedstawić wszystkie swoje racje i dołączyć wszystkie dowody na ich poparcie. Osoba pozwana o alimenty powinna natomiast w odpowiedzi na pozew opisać i udowodnić swoje stanowisko.

Adwokat alimenty – czy warto skorzystać z pomocy prawnika w sprawie o alimenty?

Warto się zastanowić, czy nie skorzystać z pomocy adwokata w sprawie o alimenty. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wiąże się oczywiście z koniecznością pokrycia honorarium prawnika. Są jednak różne metody płatności wynagrodzenia dla adwokata (np. w ratach). Każda sprawa traktowana i wyceniana jest indywidualnie.

Niemniej jednak osoba znająca meandry sądowej sali może pomóc przedstawić nam argumenty przemawiające za naszym stanowiskiem. Pomoże zebrać, poszeregować i należycie przedstawić dowody na poparcie naszych argumentów. W stresującej dla nas sytuacji będzie oparciem. Będzie mogła zadawać pytania, kwestionować twierdzenia drugiej strony, czy przedstawiać korzystną dla nas argumentację.

Prawnik powinien również zadbać o złożenie wniosku o zabezpieczenie naszego roszczenia na czas trwania postępowania.

Najczęściej zadawane pytania do adwokatów, autorów bloga Masz Prawo:

Jako adwokaci współtworzący bloga spotykamy się z wieloma pytaniami dotyczącymi alimentów, dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęstsze z nich:

Jak długo trwa sprawa o alimenty?

Czas trwania postępowania nie jest odgórnie ustalony. Mogą to być 3 miesiące, a mogą być 3 lata. Wpływ na czas trwania sprawy ma przede wszystkim dobre przygotowanie pozwu – jeżeli Sąd dostrzeże jakieś braki formalne, wezwie powoda do ich uzupełnienia, co spowoduje przedłużenie się postępowania.

Jaka jest opłata od pozwu w sprawie o alimenty?

Strona dochodząca alimentów jest zwolniona od ponoszenia kosztów sądowych. Nie musi zatem uiszczać opłaty.

Jaka jest opłata od pozwu w sprawie o obniżenie alimentów?

Opłata w takim przypadku wynosi 5% od wartości przedmiotu sporu obliczonej. Wartością przedmiotu sporu jest roczna suma alimentów o jaką zamierzamy obniżyć alimenty. Przykładowo – mamy zasądzone 800 zł alimentów, chcemy obniżyć je o 300 zł. Więc 12 miesięcy x 300 zł = 3600 zł. Opłata to 5% tej kwoty, czyli 180 zł.

Jak uzyskać alimenty już od dnia wniesienia pozwu?

W tym celu należy złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas trwania procesu.

Czy w czasie stanu epidemii koronawirusa warto wystąpić o alimenty?

Przygotowaliśmy specjalny artykuł na ten temat, który można przeczytać pod tym linkiem.

*****

Adwokaci prowadzący blog www.maszprawo.edu.pl reprezentują swoich Klientów w sprawach o alimenty. Bazując na swoim doświadczeniu procesowym przygotowali również inne artykuły dotyczące spraw rodzinnych, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników:

 1. Od kogo można domagać się alimentów
 2. Od czego zależy wysokość alimentów
 3. Jak wygląda sprawa o alimenty
 4. Alimenty od dziadków
 5. Podwyższenie lub obniżenie alimentów

***

Adwokaci publikujący na blogu www.maszprawo.edu.pl pomagają Klientom uzyskać należne alimenty. Reprezentują oni Klientów przed Sądami w Małopolsce, na Śląsku oraz w województwach Świętokrzyskim i Podkarpackim.

Jeśli są Państwo w podobnej sytuacji zapraszamy do kontaktu z adwokatem Pawłem Zawartką, adwokatem Michałem Śmiglem lub adwokat Magdaleną Walkiewicz, którzy udzielą profesjonalnej porady i pomogą sprawnie przeprowadzić postępowanie.

Z kancelarią adwokacką można skontaktować się telefonicznie pod numerem 790494135 lub za pośrednictwem formularza kontaktowego:

  Korzystając z formularza wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych podanych w ww. formularzu oraz w przesłanych przeze siebie dokumentach.

  Administratorami Państwa danych osobowych są Adwokat Michał Śmigiel, Adwokat Paweł Zawartka oraz Adwokat Magdalena Walkiewicz (ul. Mogilska 58/9, 31-546 Kraków). Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawą przetwarzania danych jest Państwa zgoda wyrażana poprzez wysłanie zapytania). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu udzielenia odpowiedzi.

  Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres nie dłuższy niż to konieczne do udzielenia odpowiedzi. Mają Państwo prawo dostępu do tych danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.