Czy w czasie stanu epidemii koronawirusa warto wystąpić o alimenty?

ALIMENTY W EPIDEMII

Wielu naszych Klientów zastanawia się, czy można, a jeżeli tak, to czy warto wystąpić teraz z pozwem o alimenty? Wątpliwości w tym zakresie pojawiły się w związku z informacjami medialnymi o zawieszeniu pracy wielu sądów. Więcej można znaleźć np. tutaj https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/sady-sytuacja-w-zwiazku-z-koronawirusem,498633.html oraz na stronach internetowych poszczególnych sądów. Przykładowo Sąd Okręgowy w Krakowie informuje o znacznym ograniczeniu pracy: http://www.krakow.so.gov.pl/

Z naszego doświadczenia wynika, że odwołanych zostało bardzo dużo rozpraw w całej Polsce. Sami zostaliśmy zasypani informacjami o przesunięciu rozpraw naszych Klientów na późniejsze terminy. Nie dziwne zatem, że nowi Klienci zastanawiają się, czy warto teraz inicjować postępowanie sądowe, skoro i tak na jego rozpoznanie trzeba będzie poczekać chwilę dłużej niż zwykle.

Jak wpływa ograniczenie pracy sądów w związku z epidemią na sprawy o alimenty?

Można pokusić się o stwierdzenie, że sprawy alimentacyjne nie ucierpiały w związku z epidemią. Zgodnie bowiem z przyjętą metodyką pracy, w dalszym ciągu Sądy funkcjonują, tyle że w ograniczonym zakresie. Wykonywanie obowiązków przeniesione zostało chwilowo z sali sądowej w zacisze gabinetów sądowych. Rozpatrywane tam są sprawy o charakterze tzw. pilnym.

Uspokajamy – wymiar sprawiedliwości dalej funkcjonuje.

Co prawda sprawy alimentacyjne jako takie pilnymi nie są. Natomiast można „spowodować”, aby takimi się stały. Chodzi mianowicie o zwrócenie się do Sądu z tzw. wnioskiem o zabezpieczenie. Jeżeli posłużymy się właściwą argumentacją, pozwoli to uzyskać świadczenia w niedługim czasie po jego złożeniu. Z naszego doświadczenia wynika, że wnioski takie (szczególnie w sprawach alimentacyjnych) są rozpatrywane bardzo sprawnie.

Czym jest wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych

Wniosek o zabezpieczenie służy temu, aby uprawniony do alimentów nie ponosił negatywnych konsekwencji oczekiwania na rozprawę sądową i na wyrok. W czasach przed wprowadzonym stanem epidemii, z uwagi na duże obłożenie Sądów Rodzinnych, w Sądach krakowskich na pierwszą rozprawę w sprawie o alimenty oczekiwało się ok. 4 miesiące.

Jest to bardzo długi okres, kiedy chodzi o zaspokajanie potrzeb uprawnionego do alimentów.

Wniosek o zabezpieczenie warto złożyć już w pozwie. Reprezentując swoich Klientów zawsze o tym pamiętamy – to pozwala uzyskać świadczenia zaraz po wytoczeniu powództwa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby z takim wnioskiem wystąpić w toku sprawy. Szczególnie w obecnej sytuacji jest to wskazane.

Co przy tym ważne wniosek o zabezpieczenie złożony przez uprawnionego do alimentów nie podlega opłacie. Składając go możemy więc tylko zyskać korzystne dla siebie rozstrzygnięcie.

Należy pamiętać, że podstawą uwzględnienia wniosku o zabezpieczenie (tj. w konsekwencji przyznanie alimentów na czas procesu) jest uprawdopodobnienie naszego roszczenia. Swoje twierdzenia w pozwie musimy poprzeć logiczną argumentacją oraz dowodami z dokumentów, które będą na tym etapie najistotniejsze.

Bazując na wiedzy z tego artykułu (gdzie wyjaśniliśmy od czego zależy wysokość alimentów) można wywnioskować, że potrzebujemy uprawdopodobnić zarówno jakie są usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka oraz jakie możliwości finansowe ma zobowiązany.

Aby zabezpieczyć interesy Klientów zawsze rekomendujemy wystąpienie z wnioskiem o zabezpieczenie. Jest to szczególnie istotne w sytuacji obowiązującego stanu epidemii, który nie wiadomo jak długo potrwa. W oczekiwaniu na rozprawę warto podjąć odpowiednie czynności, a nie pozostać biernym.

*****

W razie pytań czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu przez poniższy formularz kontaktowy. Zachęcamy również do przeczytania innych artykułów przygotowanych przez naszych prawników, które mogą się okazać pomocne w sprawie o alimenty:

 1. Od kogo można domagać się alimentów
 2. Od czego zależy wysokość alimentów
 3. Jak wygląda sprawa o alimenty
 4. Alimenty od dziadków
 5. Podwyższenie lub obniżenie alimentów

  Korzystając z formularza wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych podanych w ww. formularzu oraz w przesłanych przeze siebie dokumentach.

  Administratorami Państwa danych osobowych są Adwokat Michał Śmigiel, Adwokat Paweł Zawartka oraz Adwokat Magdalena Walkiewicz (ul. Mogilska 58/9, 31-546 Kraków). Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawą przetwarzania danych jest Państwa zgoda wyrażana poprzez wysłanie zapytania). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu udzielenia odpowiedzi.

  Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres nie dłuższy niż to konieczne do udzielenia odpowiedzi. Mają Państwo prawo dostępu do tych danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.