Odszkodowanie za komunistyczne więzienie
W przestrzeni publicznej pojawiają się czasami artykuły dotyczące wielomilionowych odszkodowań za komunistyczne więzienie. W zeszłym roku media donosiły o wysokim odszkodowaniu za więzienie w czasach stalinowskich. Chodziło o przeszło pięć milionów złotych dla bliskich Stanisława Dobiesa, rolnika z mazowieckiej wsi, który w ostatnich latach wojny i zaraz po niej udzielał schronienia partyzantom z oddziału Kazimierza Dyksińskiego „Kruczka”. Więzienie stalinowskie nie dość, że samo w sobie było bardzo ciężkim doświadczeniem, to w tym konkretnym przypadku łączyło się z jeszcze ze znęcaniem się fizycznym i psychicznym nad aresztowanym.
Każda sytuacja jest inna, dlatego nie ma sztywno określonej przez ustawodawcę kwoty odszkodowania, której można domagać się za więzienie w czasach PRL. Ustawodawca w pewnym momencie takie widełki wprowadził, ale zostały one zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. O tym, co wpływa na wysokość odszkodowania w konkretnym wypadku napiszemy w kolejnym wpisie. Warto jednak pamiętać, że to uprawnieni powinni udowodnić rozmiar szkód materialnych i krzywd, które wiązały się z pobytem w więzieniu komunistycznym.
Możliwość ubiegania się o odszkodowanie za pobyt w więzieniu komunistycznym wprowadzono stosunkowo wcześnie, bo już na podstawie ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Już sama nazwa ustawy sugeruje, że w pierwszej kolejności jej celem jest przerwanie bezprawia.
Zgodnie z ustawą uznaje się za nieważne orzeczenia wydane przez polskie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości lub przez organy pozasądowe w okresie od rozpoczęcia ich działalności na ziemiach polskich, począwszy od 1 stycznia 1944 r. do 31 grudnia 1989 r., jeżeli czyn zarzucony lub przypisany był związany z działalnością na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego albo orzeczenie wydano z powodu takiej działalności, jak również orzeczenia wydane za opór przeciwko kolektywizacji wsi oraz obowiązkowym dostawom.
Stalinowskie więzienie odszkodowanie
W ramach świadczonych usług kancelaria podejmuje się reprezentowania osób represjonowanych w PRLu. Postępowanie jest wieloetapowe, a zaczyna się dokładnym ustaleniem stanu faktycznego i zgromadzeniem potrzebnej dokumentacji. Pomoc prawnika może się okazać potrzebna już na pierwszym etapie sprawy. Dlatego przygotowaliśmy specjalny formularz, który umożliwia szybki kontakt z kancelarią:
Kancelaria adwokacka z siedzibą w Krakowie świadczy usługi na terenie całej Polski. Prawnicy reprezentują Klientów z Krakowa, Warszawy, Katowic, Kielc, Gdańska i innych miast.