Z uwagi na rosnący kurs franka szwajcarskiego oraz często trwające kilka lat procesy sądowe, kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na złożenie pozwu w sądzie zastanawiają się nad jedną, bardzo istotną dla nich kwestią – a mianowicie, czy przez czas trwania procesu również muszą uiszczać raty kredytu. Czy istnieje możliwość aby wstrzymać płatność rat? Odpowiedź brzmi tak – oczywiście pod pewnymi warunkami.
Jakie warunki należy spełnić aby wstrzymać płatność rat kredytu?
Celem uzyskania zabezpieczenia roszczenia poprzez m.in. wstrzymanie płatności rat kredytu jest spełnienie dwóch przesłanek – uprawdopodobnienie roszczenia oraz wykazanie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.
Biorąc pod uwagę orzecznictwo sądów polskich, w większości przypadków dla uprawdopodobnienia roszczenia wystarczająca jest argumentacja zawarta w pozwie, jak i również załączone do niego dokumenty m. in. sporna umowa kredytu, zawierająca w swojej treści niedozwolone postanowienia umowne. Uprawdopodobnienie roszczenia o ustalenie nieważności sprowadza się więc do wykazania, że w zawartej umowie kredytu znajdują się klauzule niedozwolone (czyli klauzule indeksacyjne), co powinno skutkować nieważnością umowy.
Jeśli zaś chodzi o wykazanie interesu prawnego, niezwykle istotną kwestią jest dokonanie spłaty tzw. kapitału kredytu. Oznacza to konieczność wskazania sądowi, że kredytobiorca zapłacił już na rzecz banku więcej niż pierwotnie wypłacił mu bank. W ten sposób kredytobiorca może wykazać, iż dalsze dokonywane spłaty rat kredytu powodować będzie szkodę w majątku kredytobiorcy, a więc spełniona zostanie przesłania wykazania interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Dodatkowym argumentem dla wykazania interesu prawnego może być również w niektórych przypadkach wskazanie trudnej sytuacji finansowej banku – dotyczy to przede wszystkim banku Getin Noble Bank, który jest w trakcie realizacji planu naprawczego, lub Raiffeisen (dawny Polbank), w aktywach którego pozostały już tylko kredyty powiązane z CHF. Wykazanie ryzyka, iż bank w przyszłości może okazać się niewypłacalny wyprowadzić można również z faktu, iż obecnie toczy się wiele postępowań przeciwko bankom w związku z nieuczciwością klauzul zawartych w umowach kredytów denominowanych/indeksowanych, zaś sędziowie w większości przypadków stają po stronie kredytobiorców, ustalając nieważność nieuczciwych umów.
Kiedy sąd rozpozna wniosek o zabezpieczenie? Od którego momentu można zaprzestać płatności rat kredytu?
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu. Co istotne, sąd rozpoznaje wniosek o zabezpieczenie w pierwszej kolejności, przed merytorycznym rozpoznaniem żądania pozwu, jeśli wniosek taki zawarty został w pozwie. Wnosić o zabezpieczenie roszczenia można również w oddzielnym piśmie na dalszym etapie postępowania. Sąd, postanawiając o udzieleniu kredytobiorcy zabezpieczenia roszczenia wskazuje iż wstrzymanie płatności rat kredytu obejmuje okres od dnia wydania postanowienia w tym przedmiocie aż do dnia uprawomocnienia się orzeczenia kończącego w sprawie.
Inne korzyści płynące z wniosku o zabezpieczenie roszczenia
Składając wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia, poza możliwością wstrzymania płatności rat kredytu sąd może również nakazać zaniechania bankowi składania oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy kredytu oraz nakazać zaniechania przekazywania do instytucji utworzonych na podstawie art. 105 ust. 4 ustawy Prawo bankowe, w tym do rejestrów prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej S.A. oraz biur informacji gospodarczej działających na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, informacji o zadłużeniu kredytobiorców wynikającego z umowy kredytu.
Co więcej – jest jeszcze inna korzyść ze złożenia takiego wniosku, być może niewidoczna na pierwszy rzut oka. Mianowicie już na samym początku procesu poznajemy wstępny pogląd Sądu na sprawę.
Co w przypadku przegranej sprawy?
Samo wstrzymanie spłat ma charakter doraźny – nie przekreśla płatności na rzecz kredytodawcy, ani nawet nie niweczy roszczeń o odpowiednie odsetki. Jedynie odkłada to w czasie – na potrzeby sprawiedliwego rozstrzygnięcia o prawach i obowiązkach stron. Zabezpieczenie ma charakter jedynie tymczasowy, nie rozstrzyga sporu. Klientom zawsze doradzamy, aby na wszelki wypadek gromadzili więc oszczędności na wypadek konieczności uiszczenia płatności rat kredytu z okresu objętego zabezpieczeniem. Udzielenie zabezpieczenia roszczenia nie gwarantuje wygranej sprawy, tak jak oddalenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia nie przekreśla szans na wygraną.
Czy warto złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia?
Faktem jest, że w ostatnim czasie, coraz więcej sądów przychyla się do wniosków kredytobiorców i udziela zabezpieczeń. W szczególności przychylny jest tzw. „wydział frankowy” Sądu Okręgowego w Warszawie. Warto skorzystać z tego rozwiązania i zwrócić się do profesjonalisty o pomoc prawną, w celu należytego przygotowania wniosku o zabezpieczenie roszczenia. Jako adwokaci od spraw frankowych reprezentujemy klientów z całej Polski w sporach z bankami.
Koszt wniosku o udzielenie zabezpieczenia
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia złożony wraz z pozwem nie podlega opłacie. Jeżeli wnioskodawca wnosi o zabezpieczenie przed złożeniem pozwu lub na dalszym etapie, opłata wynosi 100 zł.
Reprezentacja przez adwokata w sprawie o kredyt frankowy
Jeżeli posiadają Państwo kredyt we frankach i interesuje Państwa uzyskanie nieważności umowy kredytu, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy pod kątem niedozwolonych postanowień umownych – jest to pierwszy krok do wystąpienia z pozwem przeciwko bankowi. Skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika znacznie zwiększa szanse na wygraną. Jeżeli zastanawiacie się Państwo, „czy mogę zaprzestać dokonywania spłaty rat kredytu?”, to służymy Państwu pomocą. Szybki kontakt z adwokatami prowadzącymi sprawy frankowe możliwy jest przez formularz:
Adwokat Paweł Zawartka i Adwokat Michał Śmigiel w sporach z bankami reprezentują klientów z całej Polski: z Krakowa, Katowic, Jaworzna, Warszawy, Gdańska, Olkusza, Kielc, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Świadczymy pomoc prawną w sprawie kredytów frankowych.