Wygrana z PKO BP! Umowa własny kąt hipoteczny z 2008 roku nieważna!
Miło nam poinformować, że w dniu 4 kwietnia 2022 roku dla klientów kancelarii uzyskaliśmy pozytywny wyrok przeciwko bankowi PKO BP.
Sprawa toczyła się ostatecznie przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach Wydział I Cywilny pod sygnaturą akt: I ACa 441/20. Sędzią referentem była SSA Lucyna Morys-Magiera. Sprawę z ramienia kancelarii prowadzili adwokat Michał Śmigiel oraz adwokat Paweł Zawartka.
Umowa własny kąt hipoteczny z 2008 roku nieważna!
Historię sporu kredytobiorców opisaliśmy bliżej w tym artykule: https://maszprawo.edu.pl/historia-sporu-kredytobiorcow-z-bankiem-pko-bp/.
Postępowanie nie było proste, ale potwierdza że warto walczyć do końca. Sąd Okręgowy w Katowicach, w I instancji, uznał bowiem że umowa jest prawidłowa, w związku z czym oddalił powództwo i obciążył kredytobiorców kosztami postępowania (wyrok z 19 lutego 2020 roku, sygn. akt: I C 380/19). Wyrok był dla naszych klientów jak cios, który zachwiał ich wiarę w wymiar sprawiedliwości, szczególnie że uzasadnienie sądu nie było przekonywujące. Zamierzali oni zrezygnować z dalszej walki. Po wielu rozmowach podjęli oni jednak decyzję, że skoro wkroczyli na ścieżkę sądową z bankiem, to doprowadzą ją jednak do końca.
5 maja 2020 roku zespół kancelarii wysłał przygotowaną wcześniej apelację zaskarżając wyrok Sądu Okręgowego w całości i domagając się jego zmiany. Byliśmy przekonaniu o słuszności wywiedzionego roszczenia. Wyrok Sądu Okręgowego zawierał uchybienia zarówno w zakresie stosowania i wykładni prawa materialnego, jaki i błędy w zakresie ustalenia podstawy faktycznej rozstrzygnięcia. Apelacja liczyła 52 strony argumentacji przemawiającej za koniecznością zmiany zaskarżonego wyroku.
W międzyczasie pojawiła się kwestia uchwały pełnego składu Sądu Najwyższego (pisaliśmy o niej w tym wpisie). Z tego powodu, na mocy postanowienia z 21 czerwca 2021 roku, Sąd Apelacyjny z urzędu zawiesił postępowanie. W niedługim czasie później, w związku z przedłużającą się procedurą przed SN postępowanie zostało podjęte (z tego powodu pisaliśmy, że nie warto czekać na uchwałę SN).
W końcu Sąd Apelacyjny wyznaczył rozprawę i w dniu 4 kwietnia 2022 roku wydał wyrok, w którym zmienił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w ten sposób, że zasądził od pozwanego banku na rzecz kredytobiorców kwoty: 157 900,48 zł (sto pięćdziesiąt siedem tysięcy dziewięćset złotych i 48/100) oraz 10 020 CHF (dziesięć tysięcy dwadzieścia franków szwajcarskich) z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od obu tych kwot od dnia 3 maja 2019 r. do dnia 28 marca 2022 r.
U podstaw wyroku Sądu Apelacyjnego legła konstatacja o abuzywności stosowanych przez pozwany bank klauzul przeliczeniowych. Sąd przesłankowo stwierdził nieważność umowy.
Wydając wyrok Sąd uwzględnił zarzut zatrzymania zgłoszony przez bank w toku postępowania apelacyjnego. Wyrok jest prawomocny.
Obecnie pomagamy kredytobiorcom rozliczyć się z bankiem, aby zakończyć ostatecznie umowy własny kąt hipoteczny.
*****
Współtworzący bloga adwokaci reprezentują klientów w sporach sądowych o zapłatę.
Jeśli są Państwo w podobnej sytuacji zapraszamy do kontaktu z adwokatem Pawłem Zawartką lub adwokatem Michałem Śmiglem, którzy udzielą profesjonalnej porady i pomogą sprawnie przeprowadzić postępowanie.
Z kancelarią adwokacką można skontaktować się telefonicznie pod numerem 790494135 lub za pośrednictwem formularza kontaktowego: