Niezapłacona faktura to problem, który dotyka coraz większą liczbę przedsiębiorców. Co zrobić w sytuacji, gdy po prawidłowo wykonanej usłudze, dostarczonej i zaakceptowanej fakturze kontrahent nie płaci?
Brak zapłaty za fakturę
Sytuacja gospodarcza w Polsce nie napawa obecnie optymizmem. Wysoka inflacja przejawiająca się wzrostem cen, ale także zmniejszonym popytem, powoduje że kwestia terminowych płatności staje się szczególnie istotna. Zresztą – istotą przedsiębiorcy jest prowadzenie działalności gospodarczej przynoszącej zysk. Nikt bowiem nie pracuje charytatywnie, a w zasadzie dokładając do biznesu. Przecież samo wystawienie faktury, rodzi obowiązki podatkowe. Nawet gdy nie otrzymamy zapłaty za fakturę należy odprowadzić: zaliczkę na podatek dochodowy, podatek VAT oraz opłacić składkę zdrowotną ZUS.
Tym samym brak zapłaty za fakturę ze strony kontrahenta powoduje szkodę w majątku przedsiębiorcy, który ze swoich środków musi pokryć powstałe należności publicznoprawne. Istotnym jest zatem jak najszybsze odzyskanie należności z niezapłaconej faktury.
Jak uzyskać zapłatę za fakturę
Proces odzyskiwania należności za fakturę należy rozpocząć od próby polubownego rozwiązania sporu. Dobrym pomysłem będzie telefon do kontrahenta – zdarza się bowiem, że po prostu obowiązek zapłaty umknął w ferworze prowadzonej działalności, albo faktura z niewiadomych przyczyn nie dotarła.
Jeżeli jednak telefoniczne próby uzyskania zapłaty okażą się bezskuteczne nie ma co zwlekać. Może się bowiem okazać, że takie odwlekanie płatności w czasie świadczy o złej kondycji finansowej kontrahenta. Podjęcie szybkich działań w takim przypadku często warunkuje uzyskanie płatności w myśl zasady kto pierwszy ten lepszy.
Postępowanie sądowe o niezapłaconą fakturę
Przed wszczęciem postępowania sądowego należy podjąć próbę polubownego rozwiązania sporu. Stanowi to obecnie wymóg formalny pozwu w postępowaniu gospodarczym. W przypadku jego niespełnienia przedsiębiorca dochodzący zapłaty faktury mógłby zostać obciążony kosztami postępowania pomimo wygrania postępowania. Wymóg taki wypełnia np. wysłanie listu adwokackiego do kontrahenta z wezwaniem do zapłaty za niezapłaconą fakturę i wyznaczenie dodatkowego terminu na dobrowolną zapłatę. Intencją ustawodawcy było odciążenie sądów od spraw, które uda się załatwić polubownie.
Jeżeli wezwanie nie przyniesie zamierzonego skutku koniecznym jest przygotowanie pozwu o zapłatę faktury. Ustawodawca przewidział, że do należności z faktury można doliczyć odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych (sprawdzony kalkulator tych odsetek można znaleźć tutaj). Dodatkowo przedsiębiorcy należy się również rekompensata za koszty odzyskiwania należności, która wynosi równowartość:
- 40 euro (jeżeli zaległość z faktury wynosi nie więcej niż 5.000 zł)
- 70 euro (jeżeli niezapłacona faktura opiewa na kwotę pomiędzy 5.000 zł a 50.000 zł)
- 100 euro (jeżeli kwota zaległości z faktury przekracza 50.000 zł).
O tym jak wyliczyć kwotę rekompensaty pisaliśmy w tym artykule.
Od pozwu należy uiścić opłatę sądową, której wysokość można poznać w przygotowanym przez prawników artykule. W zależności od okoliczności Sąd może wydać nakaz zapłaty lub przesłać kontrahentowi odpis pozwu.
Pomoc kancelarii w uzyskaniu zapłaty za fakturę
Adwokaci z Kancelarii Śmigiel Zawartka Walkiewicz z Krakowa pomagają przedsiębiorcom w odzyskiwaniu należności z niezapłaconych faktur. Szybki kontakt możliwy jest za pośrednictwem formularza kontaktowego:
Kancelaria wspiera przedsiębiorców w uzyskiwaniu pieniędzy za niezapłacone faktury.