Temat artykułu: odfrankowienie kredytu
Wielu kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe powiązane z CHF, zastanawia się nad wyborem właściwej dla siebie drogi sądowej. Jednym z możliwych rozwiązań jest walka o tzw. oodfrankowienie kredytu. Kredytobiorcy często zastanawiają się, czy umowę można odfrankowić?
Odfrankowienie kredytu – co właściwie to oznacza
Pojęcie “odfrankowienia” weszło już na dobre do języka prawniczego. Trudno obecnie ustalić, kto pierwszy go użył. Jedno jest natomiast pewne – jest już powszechnie uważane przez prawników zajmujących się kredytami frankowymi. Często spotyka się go również na korytarzach sądowych, czy nawet w ustach sędziów.
Jest to określenie potoczne, dobrze jednak oddaje to, co dzieje się z umową kredytową. O odfrankowienie można walczyć, kiedy umowa dotknięta jest wadliwościami, które mogłyby skutkować uznaniem klauzul przeliczeniowych (tzn. klauzul przeliczających saldo kredytu i wysokość poszczególnych rat po kursach ustalanych w tabelach obowiązujących w banku) za nieważne/niewiążące, z pozostawieniem w mocy umowy w pozostałym zakresie.
Skutkiem powyższego jest uznanie, że umowa od początku jest w PLN oprocentowana wg stawki LIBOR, bez żadnego odniesienia do CHF (w takim wypadku wahania kursu są bez znaczenia).
Jakie są korzyści odfrankowienia umowy?
Ofrankowienie umowy niesie z sobą wiele korzyści dla kredytobiorców. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w tym wariancie umowa kredytowa będzie dalej obowiązywać. Kredyt będzie więc trzeba dalej spłacać.
Kredytobiorca odzyska nadpłacone raty. Przez lata wykonywania wadliwie skonstruowanej umowy narosły nadpłaty, wynikające z dowolnie stosowanego kursu CHF przez bank. Często są to kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Co więcej przyszłe raty powinny być niższe. Rozstrzygnięcie Sądu będzie zatem miało również skutki na przyszłość, a to pozwoli na poczynienie oszczędności w budżecie domowym.
***
Adwokaci prowadzący blog www.maszprawo.edu.pl reprezentują swoich Klientów w sprawach dotyczących kredytów frankowych. Bazując na swoim doświadczeniu procesowym przygotowali również inne artykuły w zakresie kredytów CHF, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników:
- Jakie są koszty sprawy frankowej?
- Czego można domagać się w sprawie frankowej?
- Jakie dokumenty do sprawy o kredyt frankowy?
- Wezwanie banku do zapłaty
- Pozew w sprawie o kredyt w CHF
***
W ramach prowadzonych kancelarii adwokackich w Krakowie adwokat Michał Śmigiel oraz adwokat Paweł Zawartka, współtworzący blog www.maszprawo.edu.pl, reprezentują frankowiczach w sporach z bankami.
Kontakt z prawnikami kancelarii możliwy jest m.in. za pośrednictwem poniższego formularza kontaktowego: