Odfrankowienie kredytu

odfrankowienie kredytu

Temat artykułu: odfrankowienie kredytu

Wielu kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe powiązane z CHF, zastanawia się nad wyborem właściwej dla siebie drogi sądowej. Jednym z możliwych rozwiązań jest walka o tzw. odfrankowienie kredytu. Kredytobiorcy często zastanawiają się, czy umowę można odfrankowić?

 

Odfrankowienie kredytu – co właściwie to oznacza

Pojęcie „odfrankowienia” weszło już na dobre do języka prawniczego. Trudno obecnie ustalić, kto pierwszy go użył. Jedno jest natomiast pewne – jest już powszechnie uważane przez prawników zajmujących się kredytami frankowymi. Często spotyka się go również na korytarzach sądowych, czy nawet w ustach sędziów.

Jest to określenie potoczne, dobrze jednak oddaje to, co dzieje się z umową kredytową. O odfrankowienie można walczyć, kiedy umowa dotknięta jest wadliwościami, które mogłyby skutkować uznaniem klauzul przeliczeniowych (tzn. klauzul przeliczających saldo kredytu i wysokość poszczególnych rat po kursach ustalanych w tabelach obowiązujących w banku) za nieważne/niewiążące, z pozostawieniem w mocy umowy w pozostałym zakresie.

Skutkiem powyższego jest uznanie, że umowa od początku jest w PLN oprocentowana wg stawki LIBOR, bez żadnego odniesienia do CHF. W takim wypadku wahania kursu są zatem bez znaczenia.

 

Jakie są korzyści odfrankowienia umowy?

Ofrankowienie umowy niesie z sobą wiele korzyści dla kredytobiorców. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w tym wariancie umowa kredytowa będzie dalej obowiązywać. Kredyt będzie więc trzeba dalej spłacać.

Kredytobiorca odzyska nadpłacone raty. Przez lata wykonywania wadliwie skonstruowanej umowy narosły nadpłaty, wynikające z dowolnie stosowanego kursu CHF przez bank. Często są to kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co więcej przyszłe raty powinny być niższe. Rozstrzygnięcie Sądu będzie zatem miało również skutki na przyszłość, a to pozwoli na poczynienie oszczędności w budżecie domowym. Alternatywą jest ustalenie nieważności umowy – pisaliśmy o tym w innym artykule.

***

Adwokaci prowadzący blog www.maszprawo.edu.pl reprezentują swoich Klientów w sprawach dotyczących kredytów frankowych. Bazując na swoim doświadczeniu procesowym przygotowali również inne artykuły w zakresie kredytów CHF, które mamy nadzieję zainteresują naszych czytelników:

***

W ramach prowadzonych kancelarii adwokackich w Krakowie adwokat Michał Śmigiel oraz adwokat Paweł Zawartka, współtworzący blog www.maszprawo.edu.pl, reprezentują frankowiczach w sporach z bankami.

Bezpośredni kontakt z prawnikami kancelarii możliwy jest m.in. za pośrednictwem poniższego formularza kontaktowego:

    Korzystając z formularza wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych podanych w ww. formularzu oraz w przesłanych przeze siebie dokumentach.

    Administratorami Państwa danych osobowych są Adwokat Michał Śmigiel, Adwokat Paweł Zawartka oraz Adwokat Magdalena Walkiewicz (ul. Mogilska 58/9, 31-546 Kraków). Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie (podstawą przetwarzania danych jest Państwa zgoda wyrażana poprzez wysłanie zapytania). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu udzielenia odpowiedzi.

    Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres nie dłuższy niż to konieczne do udzielenia odpowiedzi. Mają Państwo prawo dostępu do tych danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.